Kde v Brně koupit dobrou kávu

V poslední době se spolu s šířením kávové osvěty objevuje i trend kupovat čerstvou a kvalitní kávu z pražíren. Spousta lidí přestává kupovat "staré" kávy ze supermarketu, které jednak zdaleka nejsou tak kvalitní, a navíc trvá dlouhé měsíce a týdny, než se dostanou ke komzumentovi, tudíž zdaleka nejsou čerstvé. Jistě mi dáte za pravdu, že pokud jste jednou vyzkoušeli koupit si kávu v pražírně, už nechcete jinak. A proto jsem se rozhodla vytvořit tento co nejúplnější seznam možností, kde v Brně koupit kvalitní kávu.
Caffé del Saggio, Helceletova 232/2  Stránice, 602 00 Brno
Caffé del Saggio je malinká kavárna s pražírnou ve vilce na úpatí Kraví hory. Můžete sem zajít na výbornou kávu a čerstvé dezerty a při té příležitosti si odnést balení kávy i domů. Mají poměrně širokou nabídku káv, od jednodruhových arabik přes jejich směsi až po směsi s podílem robusty. Obsluha je navíc velmi znalá a dokáže vám detailně popsat chutě jednotlivých káv a dobře poradit při výběru. Kávu prodávají v množství od 100g výš. Můžete si také vybrat, zda ji chcete zabalit do obyčejného papírového sáčku nebo za drobný příplatek do speciálního sáčku se zpětným ventilem, ve kterém káva tak rychle neztrácí své aroma. Ceny se zde pohybují od 60 Kč za 100g výš.

Gill´s Coffee, Veveří 456/9, 602 00 Brno
Gill´s Coffee je poměrně nedávno vzniklá pražírna výběrových arabik, které sidlí přímo v centru Brna. Káva od nich je sice dražší, než například z Caffé del Saggio, ale opodstatněně. Zpracovávají totiž pouze kávy Single Origin, což označuje kávu z určité země nebo oblasti pěstování. Máte tedy naprostou jistotu, odkud pochází káva, kterou si kupujete.
   Káva z Gill´s se objednává přes internet a posléze si v pražírně svůj balíček vyzvednete. Prodávají ji od malých 50g balení až po velká 1000g. Záleží tedy jen na vás, jaké množství zvolíte. Větší balení dostanete v kvalitním sáčku, který napomáhá kávě dlouho udržet aroma. Ceny se zde pohybují od 42 Kč za 50g výš.

Káva Malena, Palackého třída 104, 612 00 Brno
Káva Malena je teprve pár měsíců otevřená pražírna výberové kávy. Jejím majitelem je spoluzakladatel brněnského Coffee Clubu Pavel Malena, tedy opravdový kávový odborník. Byla jsem zde jednou, velmi brzo po otevření, a první dojem z tohoto ještě "nezabydleného" obchůdku nebyl valný. To se však rychle změnilo v okamžiku, kdy jsem si začala vybírat kávu a zjistila jsem, že pan Malena je úplnou chodící encyklopedií kávy. V obchůdku jsem strávila téměř půl hodiny a můžu s jistotou říct, že tolik informací jsem ještě nikde nedostala. 
   V nabídce jsou pouze jednodruhové arabiky, žádné směsi a žádná robusta, a je jich dostatečný počet na to, aby si vybral každý. Ceny se zde pohybují od 65 Kč za 100g výš.

Kavárna Monro, Černopolní 33/Hybešova 45/Stánek s kávou v NC Královo pole 
Monro je brněnská kavárna s pražírnou, která má dvě pobočky. Jednu na ulici Hybešova a jednu u Dětské nemocnice. Také mají prodejní stánek s kávou v NC Královo pole. Nabídku káv mají poměrně širokou a jejich káva je kvalitní, přesto z nějakého důvodu stojí ve stínu jiných pražíren. Nakoupit můžete na jedné ze zmiňovaných adres, nebo také na jejich e-shopu. Ceny zde začínají na 58Kč za 100g.

Sklizeno, Křídlovická 47, 602 00 Brno/Palackého třída 93, 612 00 Brno - Kr. Pole/Sídliště Kamechy, Říčanská 970/23, 635 00 Brno - Bystrc
Jak samotný název napovídá, nejedná se pražírnu, ale o síť obchodů s podtitulem "opravdové jídlo". Nabízejí poctivé potraviny především od regionálních farmářů a nezapomínají ani na kávu. Koupíte zde kávu z vyhlášených českých pražíren Doubleshot a La Boheme Cafe.
Doubleshot je pražírna známá především díky svému programu "Káva z rukou farmáře", který je zárukou kvality i původu kávy. Cenově se velmi blíží brněnskému Gill´s Coffee. Kávu zde koupíte od 290 Kč za 350g. Nabízejí také u nás zatím velmi ojeinělou věc - čaj z usušených slupek kávových třešní zvaný Cascara. I ten je ve Sklizenu k dostání.
La Boheme Cafe je známá česká pražírna výběrové kávy. Praží jednodruhové arabiky, sezónní směsi, espresso směsi či filtr směsi. Můžete si tedy vybrat nejen podle druhu kávy, ale i podle způsobu přípravy, což je skvělé, neboť laik obvykle neví, která kávy vynikne při kterém způsobu přípravy. A aby toho nebylo málo, vždy mají v nabídce i nějakou tu limitovanou edici. Kávu zde koupíte od 163 Kč za 226g.  Také se mi zdá, že kávy z La Boheme Cafe mají suveréně nejzajímavější balení :-). Co říkáte? 

9 komentářů:

 1. Já bych doporučil BotaCoffee z Brna Kohoutovic-Pisárek.
  Praží opravdu až po objednání, káva není přepražená, obal má ventilek a zip, takže dlouho vydrží.
  Dá se domluvit i osobní vyzvednutí v pražírně i když ho nenabízí na e-shopu.
  Však vyzkoušejte. www.botacoffee.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tip, určitě nějakou kávu vyzkouším :-). Neměla jsem o existenci této pražírny tušení, ani jsem v žádné kavárně neviděla kávu pocházející odtud. Jak dlouho už pražírna funguje, smím-li se zeptat?

   Vymazat
 2. Nejen pro Brňáky je možnost si objednat kvalitní kávu u www.kamikava.cz . Káva je opravdu výborná a je zde velký výběr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za tip, o tomto e-shopu jsem ještě neslyšela :-). Nicméně stejně asi budu stále preferovat brněnské pražírny kam mohu zajít osobně.

   Vymazat
 3. Já bych doporučil rodinnou firmičku PENERINI, která zde teprve začíná, ale sklízí velké ohlasy!!!!
  Děkuji za dobrou kávu v Brně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Penerini znám a už jsem od nich nějaké kávy ochutnala, ale bohužel nezaujalo

   Vymazat
  2. Tak zkuste prazirnu MOTMOT na Skacelove 34 v Kralovem Poli.

   Vymazat
 4. Byla jsem u nich v prodejně na doporučení a byla jsem nad míru spokojená. Výběrem z několika druhů čerstvých káv s možností posezení a ochutnání. Káva byla výborná i s popovídaním s pánem za pultem, který mi v mnohém poradil. Jen těch míst k sezení by mohlo být víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel nevím, kterou prodejnu máte na mysli, jelikož v článku jsem jich zmiňovala několik.

   Vymazat