Názvosloví jako hřích českých podniků

Názvy kávových nápojů. Zdá se, základní věc. Ne však ve většině českých podniků. Těžko říct, co je tak složitého na ristrettu, espressu a lungu/americanu a proč se v nápojových lístcích často objevují jako piccolo, expreso či presso. Že mnozí zákaznící neví, jaký objem má mít správné espresso, je jejich problém. Není to přeci důvod k tomu servírovat pod tímto názvem "kýbl" přeextrahované kávy, a tu správnou velikost skrývat pod názvem piccolo. 


Ve městě jako je Brno, které žije kavárenskou kulturou, už velká část podniků i zákazníků ví, jak vypadá espresso, a že ten "velký hrnek" se nazývá lungo. Bohužel se ale stále můžete setkat i s takovými lístky, na kterých se dočtete o "pokladech", které kávuznalé osoby uvádí do mdlob. Tady je výběr několika takových "vypečených" kousků.
Nejsem si zdaleka jistá, jestli jsou tyto úlovky spíše k smíchu nebo k pláči. Jisté však je, že podniky, kterým tyto nápojové lístky patří, mají co dohánět. 
Pokud ani vy sami nevíte, co je vlastně co a jste z takového přívalu názvů zmatení, navštivte stránku Piccolo neexistuje!. Všechny kávové nápoje jsou zde krásně a jednoduše popsány, přesně tak, aby i největší laik pochopil všechny zásadní rozdíly a věděl, co si objednávat. 
Závěrem:
Buďte laskaví k baristům ve vašich oblíbených kavárnách a nikdy jim neříkejte: "Jedno piccolo, prosím!"

Žádné komentáře:

Okomentovat