Co mlsáme ke kávě II.: Rozhovor s Buch Tou

V prvním článku ze série "Co mlsáme ke kávě" jste si mohli přečíst o sesterském pečení Future Sailors.  Ve druhém pokračování vás seznámím s Buch Tou, mladou brněnskou cukrářkou, které pro vás zodpověděla několik otázek. Předem však jedno důležité varování: Obsahuje informace a fotografie vyvolávající silnou chuť na sladké!


Co Vás přivedlo k pečení?
K pečení jsem se dostala postupně, tak nějak přirozeně. Jako dítě jsem byla nepraktický knihomol, kterého kuchyně a domácí práce vůbec nezajímaly, ale zhruba na konci gymnázia jsem začala péct kamarádům dorty k narozeninám a hodně mě to chytlo, začala jsem péct ráda a stále častěji. Postupně jsem začala být mezi kamarády známá jako Buchta, holka, co fakt ráda peče. Před pěti lety pak přišla kamarádka, která byla v té době barmanka v dnes už neexistujícím Bakala café, s nápadem, jestli bych nechtěla péct k nim do kavárny. Postupně se těch kaváren přidávalo víc a víc, moje pečení mělo úspěch. Začala jsem péct na objednávky přes facebook a měla jsem stánky s buchtami na různých trzích. Takhle to šlo až do doby zhruba před rokem a půl až dvěma lety, kdy jsem naznala, že už to kapacitně úplně nezvládám doma v kuchyni a rozhodla jsem se, že bych chtěla mít svůj podnik. A tak vznikli Tři Ocásci (samozřejmě ještě také díky podpoře Ani a Džestra, což jsou ti dva zbývající ocásci, kteří se mnou kavárnu otvírali, a bez nichž by nikdy nebyla).

Držíte se nějaké filozofie?
Filosofii máme v celé kavárně celkem silnou a je to právě naše filozofie, která nás, podle mě činí v Brně dost výjmečným podnikem. Držím se zásady etického pečení, tedy péct tak, aby to mělo, pokud možno, co nejmenší dopad na životy těch, který si svůj osud nevybrali, ať už jde o hospodářská zvířata nebo dělníky ve třetím světě. Ne vždy to jde tak snadno, třeba s čokoládou mám celkem problém, ráda bych používala fairtradovou, ale není absolutně k sehnání v takové ceně, aby se z ní dalo péct, přitom kakao používám jedině fair trade a jde to v pohodě. Další zásadou je zdravý rozum, úcta k receptu, surovinám a chuťovým buňkám, nepoužívám žádné náhražky, ani barviva, hodně věcí se snažím kupovat ve zdravějších "nechemických" variantách, např. kypřící prášek do pečiva z vinného kamene, nebělenou kukuřičnou maizenu apod. A v neposlední řadě je naší zásadou snaha být udržitelní a mít, co nejmenší ekologickou stopu, proto pečeme ze sezónních surovin, od lokálních dodavatelů, kterým důveřujeme. Snažíme se také nenakupovat v obchodních řetězchích, ale u maloobchodníků, protože tak peníze zůstávají v místě, kde byly utraceny a neodtékají kamsi pryč do kapes majitelů velkých obchodních řetězců.


Odkud čerpáte nápady na dezerty?
Nápady čerpám ledaskde, zdrojů je dost a zvlášť v dnešní době internetu, hodně receptů mám od známých, kamarádů, z knih, kuchařek, časopisů, pořád se pídím po nových. Ale popravdě největším zdrojem inspirace jsou webové stránky, blogy mých oblíbených a ozkoušených cukrářů. Často to jsou anglické, americké nebo švédské stránky, ale mám ráda i české bloggery. Namátkou z oblíbených inspirací: Laskominy od Maryny, Call me cupcake!Tartelette nebo Bakers Royale.

Jakou Vámi pečenou sladkost máte nejraději?
Tak to je těžký, asi nemám oblíbence, chutná mi všechno, co už zařadím do svého repertoiru, jinak by se to tam nedostalo, ráda a často zkouším nové recepty, když mě nějaký zaujme, tak ho vylepšuju, vyšperkovávám po svém, svými nápady, až dle mého názoru recept dosáhne dokonalosti, pak je zařazen do mé ručně psané kuchařky, kde schraňuju to, co je podle mě hodno opakování do nekonečna :-). V téhle kuchařce jsou samé mé oblíbené recepty a je jich tam už hodně. Hrozně ráda každopádně peču dorty, ty miluju. A zmenšeninou dortu je pak cupcake, variace jsou nekonečné, co jde udělat jako dort (v klasickém smyslu), jde udělat i jako cupcake. Takže mé hodně oblíbené jsou mrkvové cupcakes (potažmo dort), teď jsem si také hodně oblíbila švestkový dort s červeným vínem a bezé, miluju také klasické cukroví jako jsou trubičky s různými druhy krémů (meruňkové, borůvkové apod.), věnečky (ty jsou hrozně dobré s jahodovým krémem), zkrátka je toho fakt hodně...ale nejradši mám čokoládu! :-)


Kam na laskominy od Buch Ty?
Tři ocásci

Žádné komentáře:

Okomentovat