Káva Malena: Pražírna, do které se chcete vracet

Káva Malena je malá brněnská pražírna, kterou najdete na Palackého třídě. Jejím majitelem je Pavel Malena, jeden ze zakladatelů Coffee Clubu, který se po nějakém čase rozhodl vydat vlastní cestou. Obchůdek s kávou otevřel v roce 2012. Jak mi při jedné návštěvě prozradil, kavárnu už by mít nechtěl. Proto se teď naplno věnuje kávě samotné a jejímu pražení.

Nabídka Kávy Malena činí osm káv různých chutí, které jdou napříč kontinenty. Od Brazílie přes Střední Ameriku a Indii až po Afriku. Pokud si nejste jistí kterou si vybrat, nejen že vám pan Malena doporučí přesně podle vašich chuťových preferencí, ale také vám nabídne vyzkoušet espresso a až poté se rozhodnout. Pokud si nakonec nějakou kávu koupíte, degustace je zdarma. Pokud ne, zaplatíte 25 Kč, ale to je dost symbolická cena za takový požitek. Navíc si při pití espressa poslechnete zajímavé povídání o kávě, neboť Pavel Malena je opravdu znalec. Můžete se ho zeptat na cokoliv, co vás zajímá, a rozšířit si tak své kávové vědomosti. Vždy se tady dozvím něco nového, ať už se ptám, nebo k tomu zkrátka jen volně doplyne rozhovor. Ještě nikde jinde se mi nestalo, že by se mi obsluha při nákupu kávy tak dlouho a tak zapáleně věnovala, jako právě zde.
   

Ale ještě jednou k samotné kávě. Káva Malena je pražírnou výběrových arabik, tedy káv vysoké kvality s jistým místem původu. Zastává světlejší pražení, při kterém vyniknou jemnější, květinové a ovocné chutě (káva je přeci ovoce :-)) a spíše kyselejší chutě. Nic, co by vám hořkostí křivilo pusu tu nenajdete. Navíc dostanete i informaci o datu pražení a o tom, na jaký způsob přípravy je již káva vhodná, na jaký je ještě příliš čerstvá a podobně. Na rozdíl od většiny pražíren, kde vám na balíček "jen" napíšou datum pražení, se kterým si ale moc nevíte rady, je tohle vážně skvělé.
Malé varování na závěr: Návštěvy Kávy Malena jsou návykové!

4 komentáře:

 1. Ano, vše výše uvedené je takové i ve skutečnosti: výběr arabik z nejdůležitějších oblastí, zapálený přednes informací, možnost ochutnávky - zkrátka vše, jak má být. Luboš "Parju" P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Kdyby to takhle bylo ve všech prodejnách kávy/pražírnách...

   Vymazat
 2. Vše výše napsané platí. Je radost potkat někoho tak zapáleného pro věc!Hodně zdaru a plno zákazníků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím! Jeden čas jsme chodili pro kávu téměr výhradně k Malenovi. Teď už nebydlíme přes ulici ale úplně v jiné části Brna, tak je to pro nás dost z ruky :-(

   Vymazat