Moka konvička aneb Mít doma kousek Itálie

Moka konvička je praktický vynález na domácí přípravu kávy, který má doma snad každý Ital. Vymyslel ji Alfonso Bialetti, který také založil stejnojmenou firmu Bialetti, dodnes nejznámějšího výrobce těchto konviček.
Příprava kávy je s "bialettkou" překvapivě snadná. Do spodní části dáte vodu, do sítka kávu, přišroubujete vršek a postavíte na sporák. A za chvilku vám byt provoní káva. Podrobně rozepsaný návod naleznete zde, ale opravdu na tom není nic složitého.


Může se vám stát, že uslyšíte přirovnávání kávy z moka konvičky k espressu, ale nenechte se zmýlit. Vždyť espresso se připravuje pod tlakem devíti barů, a konvička je schopná vytvořit sotva něco přes jeden. Káva se i extrahuje jinak, navíc se v kovovém sítku dlouho zahřívá, než jí konečně projde voda. Proto se také doporučuje nalévat do konvičky rovnou horkou vodu, aby pak nemusela stát na plotně tak dlouho a káva se uvnitř nezahřívala tolik. Nicméně sama to tak nedělám a nemám pocit, že by káva chutnala nějak spáleně. Záleží ale i na velikosti konvičky, protože v maličká se uvaří mnohem rychleji, a také na tom, jaký máte sporák, protože i na plynu ohřev trvá kratší dobu než na elektrice.
Pokud stále nemůžete přijít na to, jak si doma co nejsnadněji a nejlépe připravit kávu, a pokud jste moka konvičku ještě nezkoušeli, nemůžu než doporučit. Příprava je rychlá a snadná, nemusíte hlídat žádnou dobu extrakce ani nic podobného, až uslyšíte "zaprskání" tak je káva hotová, tudíž se jí nemusí bát ani ten největší laik. Neznačkovou koupíte už kolem dvou stovek, pokud jste klasici a trváte na značce Bialetti, budete si muset připravit minimálně pět set. Pořád je to ale o dost menší investice, než si například domácí espresso kávovar, které navíc většinou za moc nestojí. Káva z moka konvičky však bude vždy zaručeně dobrá!
    
Kde moka konvičku koupit? Vyrábí je například Tescoma nebo Ikea, a "bialettky" seženete na stránkách Čerstvá káva.

4 komentáře:

 1. Pěkný blog, jako rok čestvá brňačka oceňuji! Bialletku mám (Tescoma) a nemůžu si vynachválit. O triku s horkou vodou jsem nevěděla, díky.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju, jsem ráda že se blog líbí. Už máte v Brně nějakou oblíbenou kavárnu? :-) Vůbec se nedivím že jste s Bialletkou tak spokojená, taky ji doma používám ze všeho nejčastěji. Jednoduché a přitom tak skvělé :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Oblíbené je ošemetné slovo, baví mě zkoušet různá místa, ale dosud jsem nejčastěji kupovala kávu u stánku kofikofi, a velice mi chutnalo u Růžové slepičky nebo v bistru Franc. V obou vaří i fajn jídla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kofi-Kofi je vážne super, taky se tam často zastavuji pro kávu do školy atd :-). Ono je fajn ty podniky střídat, člověk má pak rozhled a nic se mu tak rychle neomrzí :-)

   Vymazat