Povídání o baristických kurzech

Baristický kurz je obvykle bod, který stojí na počátku kariéry každého baristy. Často může otevřít bránu ke práci v kavárně, a také je skvělým základem, na který se dají nabalovat další a další znalosti a dovednosti. Během jednoho dne vás naučí všechno, co potřebujete pro začátek umět. Tedy nastavit mlýnek, připravit espresso a našlehat mléčnou pěnu. Zdá se vám to snadné? Opak je pravdou, samotný kurz z vás zručného baristu neudělá, chce to i spoustu praxe.

 
Sama jsem navštívila takovéto kurzy dva. První z nich, ve Škole baristy, byl přímo v rámci mojí první "kávové" práce. Tím, že se jednalo o kurz pro zaměstance nejmenované firmy, probíhal maličko jinak, než jak mají kurzy popsané na webových stránkách. Trval o něco kratší dobu, ale i tak obsáhl vše podstatné. Vyučující Aleš Richter nás stručně seznámil se základními fakty o kávě, od pěstování až po hotovou kávu v šálku, a poté nás učil, jak připravit espresso a jak našlehat mléko. Atmosféra celého tohoto školení byla neuvěřitelně pohodová a přátelská a odnesla jsem si odtud přesně to, co jsem měla. Školu baristy nemůžu než doporučit, dojem z pana Richtera i z jeho způsobu výuky byl velice příjemný.
    Druhé školení, které jsem navštívila, bylo v brněnském Coffee Clubu. Jednalo se o kurz Barista, který obsahoval víceméně ty stejné informace jako kurz předchozí, ale mnohem podrobněji. Trval celý den a byl opravdu vyčerpávající, ale nesmírně přínosný. Přesto že jsem v tu dobu již pár měsíců pracovala s kávou, teprve pan Michal Nováček mne naučil opravdu správně našlehat mléko. Připravovat celé odpoledne jedno cappuccino za druhým pod vedením zkušeného baristy a lektora ve vás prostě musí něco zanechat.
V Brně jsou samozřejmě i další možnosti, kam na takovýto kurz jít, a jistě budou také dobrou volbou. Pokud v kavárně nepracujete a nejspíš ani nebudete, ale přesto milujete kávu, existují i kurzy domácí přípravy kávy, které vám mohou rozšířit obzory a naučit vás, že káva doma není jen "turek" a 3v1. A pokud naopak v kavárně pracujete a základní znalosti už máte, můžete si je rozšířit školením na latte art, tedy malování do cappuccina. Dle mého názoru se ale malovat do kávy naučíte i bez kurzu, dlouhou praxí, zkoušením a sledováním videí s touto tématikou.
    Zkrátka a dobře, kávové kurzy jsou zajímavé a přínosné pro každého, kdo se chce o kávě dozvědět víc. Pokud o některém uvažujete a stále si nejste jistí, zda do něj investovat či nikoliv, rozhodně investujte. Nebudete litovat.

Kam v Brně na baristický kurz?

2 komentáře:

  1. Kompletní super kurzy najdete také na www.barakademie.cz, https://www.facebook.com/barakademiebrno

    OdpovědětVymazat