Jak na mletí

V jednom z minulých článků jsem psala o tom, jaké máte požnosti, pokud si vybíráte domácí kávomlýnek. Dnes bych chtěla navázat tím, jak jej použít, abyste dosáhli spávného výsledku pro vámi zvolený způsob přípravy kávy. Pokud totiž kávu nenamelete správně, nikdy připravený nápoj nebude zcela dokonalý.


Každá metoda přípravy kávy vyžaduje, aby byla zrnka pomleta na jinou hrubost a extrakce tak proběhla správně. Proto také u mlýnků lze nastavit, aby byly mlecí kameny blíž či dál od sebe, čímž právě vznikají různé stupně hrubosti mletí.
U obyčejných ručních mlýnků, jako je třeba ten můj, zpravidla najdete ve spodní části nějaký šroubek, kterým lze kameny povolit nebo utáhnout. Chce to jen trošku praxe, než budete mít přesně v ruce, jak moc šroubkem otáčet při konkrétních změnách nastavení. I domácí elektrické mlýnky se nastavují manuálně, obvykle pootočením některé části.


Teď už ale k samotnému mletí. Můžeme ho rozdělit na pět základních hrubostí:
  1. Velmi jemné mletí, tedy ten opravdu nejjemnější způsob, kdy je káva umletá skoro na prach. V ručním mlýnku vám to bude trvat i o něco déle. Tato hrubost se využívá na přípravu kávy v džezvě.
  2. S jemným mletím se setkáte spíše v kavárně, neboť se používá na přípravu espressa.
  3. Zlatá střední cesta v podobě středně hrubého mletí se používá na v domácnostech velmi často využívaný způsob, tedy na moka konvičku.
  4. Hrubé mletí jde ruku v ruce s filtrovanou kávou, což je pojem zahrnující překapávačechemexy či vacuum poty.
  5. Velmi hrubé mletí, pro představu asi jako cukr krystal, má svoje uplatnění u přípravy kávy ve french pressu.
Pro lepší představu a orientaci však jednoznačně poslouží tento obrázek:

Zdroj: Kávové listy
   Hodně zdaru při mletí!                                                                                                                              

Žádné komentáře:

Okomentovat