Za mlsáním na vídeňský Naschmarkt

Při nedávném výletu do Vídně jsem kromě dvou krásných kaváren navštívila také Naschmarkt. Pokud jste tento název nikdy neslyšeli, jedná se o největší městské tržiště rakouské metropole. Přestože Naschmarkt úplně nezapadá do kávové tématiky, jsem z tohoto místa tak unešená, že se s vámi prostě musím podělit. A pokud by vám káva přece jen chyběla, věřte, že tu si tady můžete dát také. I když o ní dnešní článek nebude.


Největší vídeňské tržiště znamená sto dvacet stánků, restaurací, kaváren a hospůdek na ploše dlouhé přes kilometr a půl. V sobotním odpoledni tu bylo mnoho lidí a projít trh úplně celý dalo docela zabrat, ale rozhodně to stálo za to. Je tu opravdu na co koukat, co ochutnávat a co nakupovat.
Ve zdejších malých restauracích můžete okusit mnoho různých světových kuchyní, od italské až po indickou či vietnamskou. Když se pak po tržišti procházíte, míjíte stánky snad úplně se vším, na co si vzpomenete. Ovoce a zelenina včetně méně obvyklých druhů, koření, sýry, maso či pečivo. A sousty dalšího a dalšího sortimentu, těžko to všechno shrnout do jedné či dvou vět.


Naschmarkt jsme prošli téměř celý a zaujala mne tu spousta věcí. Hned jako první to byla překrásná malá cukrárna s vitrínou plnou makronek (závislost je závislost), tartaletek, pralinek a různých jiných dobrot. Samozřejmě jsem neodolala a tři makronky si koupila. Výběr z dvanácti příchutí byl náročný, protože bych si nejradši dala všechny, ale nakonec vyhrál karamel, rybíz a mango. A byly famózní, karamelová obzvlášť!


     
Cestou jsme pak míjeli i další stánky se sladkými dobrůtkami. Různé pralinky, karamelky, oříšky a podobně. Makronky ale stačily, takže třeba zase příště.


Protože to chtělo i něco slaného, naše další zastávka byla u stánku s hummusem a pomazánkami. Těchto stánků jsme minuli několik a jejich sortiment byl víceméně podobný. Stačilo se ale u některého jen na chviličku zastavit a už nám prodávající nabízeli malá sousta k ochutnání. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, klidně ochutnávejte. Nevadí, že nakonec nekoupíte. Tak to tu funguje a všichni prodávající jsou velmi milí. 
Ale zpět k hummusu. Nabízejí ho tu ve spoustě příchutí, což byl pro mě jako milovnici cizrny naprostý ráj. Můžete ochutnat třeba lilkový, olivový nebo chilli hummus. U nás vyhrál mangový a avokádový, i když se přiznám, že mangový mi nakonec zase až tolik nechutnal, byl příliš sladký. Ale avokádový, to byla pohádka. Prodejci k hummusu nabízejí také falafel, který se k němu skvěle hodí. Pokud ale preferujete pečivo, i toho si tu můžete vybrat z nepřeberného množství druhů.Naší poslední zastávkou byl stánek se spoustou drobných slaných pochutin, u kterých jsem měla snad ještě větší dilema než u makronek. Obdobných stánků je tu také několik s obdobnou nabídkou. Malé delikatesy spíše na takové "zobání", které vám rozproudí chuťové buňky. Jejich popis možná nebude znít tak dobře, jako když je vidíte před sebou, ale pokusím se. Artyčoky s prosciuttem a olivami, meruňky se sýrem a brusinkami, cuketa s ovčím sýrem nebo ibišek s ovčím sýrem a sušenými jahodami. Neobvyklé chutě a vskutuku zajímavé kombinace. Volba padla na papričky plněné sýrem a rýži ve vinných listech, která mne opravdu zaujala. Nepochybuju ale o tom, že za ochutnání by stálo úplně všechno. 


  

Z návštěvy Naschmarktu jsem byla zkrátka nadšená a vřele ji doporučuji každému, kdo se chystá do Vídně a ještě tuto tržnici nenavštívil. Taková atmosféra a tolik dobrot na jednou místě se jen tak nevidí. A na závěr ještě fotka našeho nákupu, na kterém jsme si skvěle pochutnali :).

Žádné komentáře:

Okomentovat