První brněnský Starbucks

V pátek otevřel Starbucks svoji první brněnskou kavárnu. Najdete ji v nákupním centru Olympia. Na docela nenápadném místě naproti obchodu Marks & Spencer nahradila jinou kavárnu. Milovníci sladkých kávových nápojů a jmen na kelímcích mohou být nadšení. Sice to mají pro svoji oblíbenou kávu z centra daleko, ale věřím, že tato kavárna je pro Brno teprve začátek.


Pokud znáte kavárny Starbucks z jiných českých či zahraničních měst, určitě víte, že zpravidla mají krásné interiéry. Ani tato brněnská není vyjímkou. Kombinace tradičního kavárenského interiéru s moderním designem lahodí oku a vytváří prostředí, ve kterém se příjemně tráví čas. Horní patro je otevřené do prostoru a pokud si sednete k pultu podél zábradlí, můžete u kávy v poklidu pozorovat cvrkot v nákupním centru.Jelikož se jedná o řetězec, nabídka je stejná jako ve všech ostatních Starbucks kavárnách. Jak je známo, specializují se na ochucené kávové nápoje. Teď v zimě vám nabídnou Toffee Nut Latte nebo Gingerbread Latte. Kelímek plný sladké mléčné kávy doplněný o kopec šlehačky. Velmi populární je také Frappuccino. Tyto nápoje nejsou nic, co bych vyhledávala, a považuji je spíše za "tekutý dezert" než za kávu. Mnoho fanoušků Starbucks však miluje právě kvůli nim.

 
Samozřejmostí je i espresso, cappuccino, caffé latté a další zcela běžné kávové nápoje. Připravují také kávu překapávanou. Pokud kávu nepijete, můžete si objednat třeba horkou čokoládu nebo čaj. U většiny nápojů si můžete zvolit velikost kelímku.


Co se samotné kávy týče, setkáte se tu výhradně se stoprocentní arabikou. Starbucks má svoje nákupčí kávy, kteří cestují na kávové farmy a vybírají kvalitní zrna. Svým zákazníkům nabízejí různé druhy kávy rozdělené mimo jiné podle stupně pražení.


Přesto se musím přiznat, že mi tu  káva nikdy příliš nechutnala. Abych to upřesnila, měla jsem kávu ve Starbucks všehovšudy dvakrát. V Praze na Václavském náměstí, kde mi espresso úplně křivilo pusu, a podruhé tady v Brně. Filtrovaná Christmas Blend nebyla špatná, ale ani žádný zázrak, který bych dál vyhledávala. Přisuzuji to velmi tmavému pražení, jelikož jsem zvyklá na jemné chutě čerstvě (a světle) pražených káv z lokálních pražíren. Jaké jsou světleji pražené Starbucks kávy bohužel posoudit nemůžu, ale pokud máte zkušenost, budu ráda, když se o ni podělíte v komentáři :-).


Co tedy ještě dodat k brněnskému Starbucks? Je více než jasné, že tento řetězec je milovaný i nenáviděný a nová kavárna rozpoutá v Brně bouřlivé diskuze. Můj postoj je víceméně neutrální. Když se párkrát do roka vyskytnu v Olympii, klidně si tu kávu dám. Nikdy ale nebude tak dobrá jako ze spousty jiných skvělých kaváren brněnského kavárenského světa.

A co vy, jaký máte názor na Starbucks a na první brněnskou pobočku?

4 komentáře:

 1. Je dobře, že je téměř mimo Brno. Alespoň nebude mršit zlepšující se kavárenskou kulturu v Brně. :-) A rádoby "posh" lidi, kteří by Starbucks ocenili, jsou stejně v Olympii pečení vaření.

  OdpovědětVymazat
 2. Nemyslim ze by Starbucks v centru mohl mrsit kavarenskou kulturu, je to jako kdyby retezec typu Subway apod. zhorsoval uroven gastronomie v centru. Zkratka neco uplne jineho a myslim si ze nesrovnavatelneho. Ale zalezi na nazoru :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Mám podobný názor, zmasírovaný kamarádkou co bylo pár let v Americe a ujížděla na Starbucks, jsem se docela těšil - ochutnal jsem poprvé v Londýně a nějak jsem nepochopil co na tom lidi mají, přišlo mi to jako lepší káva z automatu (Měl jsem nějaké mega cappuccino za posledních pár liber). Druhý pokud byl ve Vídni, taky nic moc a Olympii jsem nezkoušel. Když tam chci kafe, tak si raději dám u McCafe, ne že by to byl zázrak, ale aspoň to chutná jak kafe a pokud je tam šikovná holka co to nedělá poprvé brigádně, tak proč ne. Nebo zalezu do Knihcentra, tam je aspoň klid i když káva taky jen průměrná, ale dobře se tam sedí. Možná by stálo za to udělat nějaký test kaváren v jednotlivých obchoďácích ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to zajímavá myšlenka, ale bohužel by test káv v obchoďácích asi dopadl dost špatně :-/. I když ve Vaňkovce připravují skvělou filtrovanou kávu v MY FOOD a brzo budou otevírat pobočku i v Olympii, takže aspoň něco :-). A navíc za menší peníz než Starbucks.

   Vymazat