Co si přečíst o kafi

Dneska pro vás mám článek z trochu jiného soudku. Před pár dny do naší domácí knihovny přibyla nová knížka. The World Atlas of Coffee. Chtěla jsem si nějaké další knížky o kávě pořídit už delší dobu, a teď jsem si konečně jednu splnila. Hned jsem se do ní pustila a musím říct, že je prostě boží! Při té příležitosti bych se s vámi chtěla podělit o to, jaké knížky o kávě doma mám. Třeba vám to pomůže při rozhodování, co si koupit. V našich knihkupectvích toho bohužel moc nenajdete, ale na malý základ to stačí. Já už se pomalu začínám přesouvat k zahraničním autorům a doufám, že brzy budou mít na mojí knihovně čestné místo i knihy od Scotta Rao. Ale nemůžu mít všechno hned, že jo? A co vy, máte doma nějakou knížku o kávě?


Petra Veselá - Kniha o kávě

Když jsem před několika lety začala pracovat v Kofi - Kofi a seznamovat se s přípravou kávy, pořídila jsem si právě tuto knihu. Tehdy pro mě byla něco jako Bible. Hltala jsem každé slovo a vybrané pasáže četla i několikrát dokola. Naučila mě celý stručný základ toho, co by měl barista o kávě vědět. Navíc je psaná tak čtivě, že ani nebudete mít pocit, že čtete něco naučného.
Pokud vás káva zajímá a chcete se dozvědět, jaká je její cesta z kávové plantáže až do vašeho šálku. Knihu o kávě vřele doporučuji. Domů se vám bude hodit i přehled alternativních metod, kterými si můžete kávu připravit. Vím, jsou jich plné internety. Mraky článků a videí, podle kterých to můžete okoukat taky. Co si budem nahlávat, z videa to okoukáte rozhodně i líp něž z pár fotek. Ale já jsem člověk, který to má rád i pěkně na papíře v knihovně. Doufám, že nejsem jediná.


Jozef Augustín - Povídání o kávě

Tuhle knihu jsem si pořídila docela krátce po té první. Byla jsem natěšená, že jsem objevila nějakou další kávovou literaturu, ale vlastně mě knížka spíš zklamala. Nechci tím říct, že by byla špatná, ale není to úplně můj šálek čaje a její čtení mě tak nebavilo. Dočtete se zde hodně o historii a o technologiích, ale pokud jste příznivci moderního kavárenství a třetí vlny kávy, v tomto směru vám kniha obzory nerozšíří. Na druhou stranu, jejím autorem je studovaný farmaceut a část knihy věnuje i účinkům kávy na lidský organizmus, což je zajímavé.


James Hoffmann - The World Atlas of Coffee

Můj nejnovější přírůstek, do kterého jsem se okamžitě zamilovala. Knížka je koncipovaná podobně jako česká Kniha o kávě, jen je podrobnější. Ještě ji nemám přečtenou celou, ale jsem si jistá, že i tak ji můžu doporučit. Opět se tu dočtete o všem od pěstování až po přípravu kávy. Druhá polovina knihy je věnovaná jednotlivým oblastem, kde se káva pěstuje. K této části jsem se ještě nepročetla, ale těším se na ni. Ráda bych si v tomhle směru rozšířila obzory, aby pro mě pak název země a případně regionu představoval víc, než jenom ta písmenka napsaná na sáčku. Zatím ale důkladně pročítám části o filtrované kávě :-)

Kafe v Brně: FacebookInstagram, YouTube

3 komentáře:

 1. Knihu o kávě jsem také celou zhltla asi před dvěma měsíci, když jsem šla na brigádu do kavárny a učil se pracovat s kávovarem. Je to makačka pro laika. :) :D Srdečně zvu tebe i všechny tvé čtenářky ke mně na blog. Mimo jiné na giveaway o filtrační konvici Brita se třemi náplněmi a dvě vstupenky na veletrh ForGastro & Hotel. :)
  Giveaway

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kniha o kávě je prostě klasika, na té začínal čerpat vědomosti snad každej :-)

   Vymazat
 2. 1xBet Korean football betting sites 2021-11-2022 - Legalbet.co.kr
  Soccer 1xbet 가입 Betting Website, 1xbet, Bovada, Bookmakers, Tips, Football, Betting, 1xbet.

  OdpovědětVymazat