Spotřebováno I.

Dneska pro vás mám první článek do zbrusu nové rubriky spotřebováno. Chtěla bych se s vámi více dělit o to, jaké skvělé kávy projdou nasí domácností a tenhle způsob se mi zdá víc než ideální :-). Začala jsem tedy schovávat prázdné pytlíčky od spotřebovaných káv s tím, že až jich bude víc, vznikne z toho článek. Nemám tušení, jak často tyhle články budou vycházet, ale párkrát do roka určitě. Záleží na rychlosti naší konzumace :-D. Teď už toho mám ale nastřádáno dost na to, aby jeden článek mohl vzniknout. Doufám, že se vám bude líbit a že je to pro vás bude milá změna :-).

Sáčky od spotřebované kávy

Square Mile Coffee Roasters - Kenya Nyawira AA

Square Mile je sice londýnská pražírna, ale my si tuhle kávu přivezli z Berlína. Narazili jsme na ni v zastrčené kavárničce Ben Rahim a byla tak výborná, že jsme si museli koupit pytel i domů. Není to ale nic složitě dostupného, kávy od této pražírny můžete sehnat třeba v brněnské Industře. Tato zrnka z Kenyi byla zpracována promytou metodou a světle pražena na filtr. Vyznačovala se šťavnatou chutí po brusinkách a čokoládě. Nebudu si hrát na žádného extra odborníka a říkat, že všechny chutě v kávě rozpoznám. Zatím je tomu spíš naopak a snažím se pracovat na tom, abych dokázala alespoň něco identifikovat i bez přečtení popisku. Musím ale svým laickým popisem říct, že tato káva chutnala opravdu šťavnatě, svěže a velmi vyváženě. Patří k těm, které mě v poslední době nejvíc zaujaly. Pokud na ni někdy někde narazíte, rozhodně doporučuji. 

Square Mile Coffee Roasters Kenya Nyawira AA

Five Elephant - Kenya Kamwangi AA

Opět Berlín. Ale stejně jako u Square Mile se i kávy od Five Elephant dají sehnat u nás. Nevím, jestli je někde mají pravidelně, ale tuším, že nedávno měli tuto pražírnu v Mitte a v Šesté větvi. Pokud sledujete (nejen) brněnské kavárny, určitě se s ní dřív nebo později setkáte. Five Elephant je pražírna, která je mi velice sympatická. Líbila se mi i jejich kavárna s malou a úplně plnou zahrádkou. A ty dorty! Ale to zase odbočuji jinam. Tato káva je opět z Kenyi, jako skoro všechny co se ve článku objeví (je to opravdu shoda náhod, nejsem nijak vysazená jen na jednu zemi :-D). Byla zpracována promytou metodou a sušena na "afrických postelích". Podle popisu měla mít výraznou citrusovou aciditu a sladkost po kaki. Sama bych to takto pojmenovat nedokázala, ale úplně to sedělo. Spadá pro mě do kategorie svěžích ovocitých káv, které bych nějraději pila po litrech.

Five Elephant Kenya Kamwangi AA

JB Kaffee - Costa Rica Las Lajas

Přiznám se bez mučení, že o existenci JB Kaffee jsem neměla ani potuchy až do návštěvy berlínské kavárny Chapter One. Nenápadné černé sáčky mě na pohled moc nezaujaly (vím, že tím bych se neměla řídit, ale znáte to), ale slečna baristka o pražírně tak básnila, že jsme museli vyzkoušet. Byli jsme příjemně překvapení a káva nás zaujala natolik, že jsme si jeden sáček koupili. Doma to pak byla první káva, kterou jsme otevřeli. Byla úžasně svěží a vyvážená. Přirovnala bych ji k ovocnému čaji s názvem "babiččina zahrádka", ale každý odborník by mě za to asi zaškrtil. Když došla, tak to skoro bolelo. Ale dostala jsem od vás tip, že JB bývá k dostání v pražské EMĚ, takže alespoň vím, kam si udělat výlet :-).

JB Kaffee Costa Rica Las Lajas

Bonanza Coffee Heroes - Kenya Karinga

Bonanza je jedna z nejprofláklejších berlínských pražíren. Jejich kavárna se mi také moc líbila a doufám, že se sem ještě někdy podívám. Proto jsem si chtěla přivézt zrnka i odtud. Volba padla na tuto Kenyu, která mi vlastně nakonec ze všech káv dovezených z Berlína utkvěla v hlavě nejmíň. Ani nevím proč, ale zkrátka mě nezaujala tolik, jako některé jiné. Opět se jednalo a kávu zpracovanou promytou metodou se světlým pražením, tekže ideální na naši domácí přípravu s V60. Opět svěží a ovocité chutě.

Bonanza Coffee Heroes Kenya Karinga

Coffee Proficiency - Kenya AA Rianjagi

S touto polskou pražírnou jsem se poprvé setkala na letošním Týdnu kávy. Zaujala mě, a tak jsem chtěla něco vyzkoušet i domů. Volba padla opět na Kenyu, ani nevím proč. Káva byla zpracovaná promytou metodou, sušena na slunci a poté světle upražena na filtr. Opět se jedná o velice svěží a ovocitou kávu. Můžete v ní cítit černý rybíz, borůvky, třešně a třtinový cukr. To jsou přesně ty kávy, které nejvíc miluju. Lehké, svěží, s chutí po ovoci. Nemůžu než doporučit a pokud na tuto pražírnu zase někdy narazím, ráda vyzkouším nějakou další kávu.

Coffee Proficiency Kenya AA Rianjagi

Jaká káva v poslední době zaujala vás? :-)

Kafe v Brně: FacebookInstagram, YouTube

Žádné komentáře:

Okomentovat